WhatsApp
İnstagram
Telefon
AKSOY İŞİTME CİHAZLARI RANDEVU SİSTEMİ Şimdi bir Muayene Randevusu oluşturmak için TIKLAYIN !

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old.

İLETİŞİM

İşitme cihazı hangi süreçte ve nasıl kullanılır?

İşitme cihazı hangi süreçte ve nasıl kullanılır?
  • 28 Ekim 2022, 14:06

İşitme cihazı hangi süreçte ve nasıl kullanılır?

İşitme cihazı, işitme Duyumunun  azalması veya bitmesi  gibi durumlarda,  muayene ve ve işitme testi  sonrasında hekimin onayı ile  kullanılmaya başlanır. KBB uzmanları tarafından yapılan fiziki muayeneler sonrasında bireyler odyolojik testlere  tabi tutulur bu testler  sonucunda işitme ile ilgili problem görülen hastalara ,  KBB  doktorları tarafından işitme cihazı kullanımı ile ilgili rapor düzenlenir.
 
İşitme cihazları, işitme  kaybı yaşayan bireylerin duymakta zorlandığı ses titreşimlerini kulağın yapısına uygun bir şekilde yükselten elektronik cihazlardır. Dış görünümüne göre çeşitlilik gösteren işitme cihazları  kulak içi ve kulak arkası olarak boyut ve şekil olarak farklılk gösterir . Mikrofon, yükseltici ve hoparlör aksamlarından oluşan cihazlar sadece sesi yükseltmekle kalmayıp, gürültülü ortamlarda sesleri ayırt edebilme konusunda da  hastalara önemli katkılar sağlamaktadır.
 
İşitme cihazı,hastalarda  oluşan işitme kaybının ilaç veya ameliyat ile düzelme ihtimalinin olmadığı durumlarda   işitme cihazı kullanılır   İşitmenin tamamen kaybolması  durumunda hiçbir şekilde fayda sağlamayan işitme cihazları, genellikle iç kulakla ilgili işitme kayıpları ve orta kulakta oluşan sorunların giderilmesinde kullanılmaktadır.
 
İşitme kaybı sadece sesleri duymamak  anlamında değil, sosyal hayatın akış değiştirmesiyle de sonuçlarını gösterir. İşitme kaybı yaşayan hastalar zamanla sosyal çevrelerinden  soyutlanarak sessiz bir yaşam tarzını yaşamaya  başlar. Bu sebeple hastanın  işitme kaybının  psikolojik sorunlara  sebep olmaması  için, işitme kaybı oluşur oluşmaz biran önce KBB doktoruna  başvurarak gerekli muayenelerini yaptırması gereklidir
 
İşitme Cihazları Nasıl Çalışır     ?
 
İşitme cihazı, farklı görünümlerine rağmen çalışma prensibi açısından aynı şekilde işlem görerek ihtiyaç duyulan işlevleri yerine getirmektedir. Analog ve dijital işitme cihazı olarak iki farklı yapıda üretilen cihazlar, kullanıcı tercihlerine göre uygulanmaktadır. Analog cihazlarda dış sesler tamamen yükseltilirken, dijital cihazlar daha konforlu bir işitme sağlamak adına sesleri denetler, süzer ve en uygun hale getirilerek kulağa iletirler.
 
Her geçen gün ilerleyen bilgisayar teknolojisinin sayesinde kişiye özel işitme cihazları üretilebilmekte, sağlanan yenilikler sayesinde ses tonlarını ve konuşmaları daha iyi ayırt edebilme olanağı sağlanmaktadır. Mikrofon, hoparlör ve ampflikatör gibi parçaların bir araya getirilmesiyle oluşan işitme cihazları; iç kulağa gelen sesin titreşim sayısını arttırma ve beyne daha fazla sinyal gönderme işlevini yürütürler. Cihazda bulunan mikrofon dış sesleri alarak işlemciye(amplifikatör) gönderir, burada işlem gören ses yükseltilerek hoparlör aracılığıyla kulağa iletilir. Sesin kulağa iletimi sırasında,
 
 Kulak kalıpları,
 
 Hortum ve boynuzlar,
 
 Tüpler ve dome’lar gibi araçlar  kullanılmaktadır.  işitme cihazları pille çalışmaktadır.
 
 İşitme cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar…
 
İşitme cihazı kullanması tavsiye edilen hastanın  dikkat edilmesi  gereken ilk husus, işitme kaybı ve  işitmeyi  ayırt etmenin birbirinden farklı durumlar  olduğudur. Kulağın duyması tek başına bir şey ifade etmez, asıl olan beynin bu sesleri algılamasıdır . Bu nedenle işitme kaybı göz önunde buludurulmadan  yapılması gereken şey, ayırt etme skorlarının  korunmasıdır. Bunun sağlanması için de hastanın  kendine uygun bir işitme cihazı edinmesi  ve düzenli bir şekilde kullanıyor olmasıdır. İşitme cihazlarının alımı aşamasında bireylerin itinalı bir şekilde seçim yapması önemlidir. Bu sebeple alacakları cihazları deneyerek  karar vermeleri gerekir.
 
İşitme cihazı merkezlerinde görev yapan odyometrist ve odyologların  tercih edilen işitme cihazlarının kullanımı, takılıp çıkarılması ve pil değişimleri hakkında tüm bilgileri hastaya vermektedir. Hastalarında  da verilen bilgiler  doğrultusunda cihazlarını kullanmaları, periyodik kontroller için işitme merkezleri tarafından verilen randevularını aksatmamaları gereklidir. Alacağınız işitme cihazının kalitesinin yanında, işitme merkezinin hizmet kalitesi de oldukça önemlidir.
 


Bize Soru Sorun
Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM